×
FRANSA

ANALİZ

Boyun Eğmeyen Fransa: İsrail-Filistin Sorunu Fransa Siyasetini Nasıl Bölüyor!

Fransa sağı ve Macron hükümeti, son gelişmelerin ardından İsrail’in tarafında yer alırken, aşırı sol Boyun Eğmeyen Fransa, İsrail ve Gazze arasında uygulanan şiddetin, bölgeyi istikrarsızlaştırdığını savunuyor.
FRANSIZ aşırı solu, Hamas'ın İsrail'e yönelik ölümcül saldırılarını kınamayı reddetmesi nedeniyle giderek artan bir baskı altına giriyor.

Siyasi yelpazenin her yerinden gelen öfke, İsrail ile Filistin toprakları arasında ateşkes çağrısında bulunan Boyun Eğmeyen Fransa Partisi'nin lideri Jean-Luc Mélenchon'a odaklanmış durumda. Saldırıların ortasında sosyal medyada "İsrail'e ve Gazze Şeridi'ne uygulanan tüm şiddet yalnızca daha fazla şiddet üretiyor" diye yazdı.

Mélenchon ve partisi, Hamas'tan "Filistin güçleri" olarak söz edilen açıklamada İsrail topraklarına yönelik saldırıları kınamaktan kaçındı. Diğer taraftan Hamas, Avrupa Birliği tarafından terör örgütü olarak tanımlanıyor.

Dünyanın dört bir yanından liderler, Hamas’ın Cumartesi günü İsrail'e girip sivillere yönelik ölümcül bir saldırı düzenleyerek 700'den fazla İsraillinin ölümüne neden olmasından sonra kontrolü yeniden ele geçirmeye uğraşan İsrail'e desteklerini ifade ettiler.

Mélenchon'un 'ikisi de suçlu' tutumu Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve hükümet üyeleri tarafından sert eleştirilere maruz kaldı. Sol koalisyon içinde de kargaşaya neden oldu. Babası Auschwitz-Birkenau'dan sağ kurtulan Başbakan Elisabeth Borne, Mélenchon'un belirsizliğini "iğrenç" olarak nitelendirdi.

Başbakan Borne, Pazar günü Fransız televizyonunda yaptığı açıklamada, "Boyun Eğmeyen Fransa’nın konumu iyi biliniyor ve Siyonizm karşıtlığı konusunda muğlak duruyor ve... bu aynı zamanda Yahudi karşıtlığını maskelemenin bir yolu" ifadelerine yer verdi.

Boyun Eğmeyen Fransa, ülkedeki diğer siyasi partiler tarafından da kınandı. Partiyi kınayanlar arasında, aşırı solu "İslamcı terörizmin ahlaki destekçileri" olmakla suçlayan aşırı sağ Ulusal Ralli Partisi de var. Mélenchon ve müttefikleri, Başkan Charles de Gaulle döneminden bu yana Fransa’nın “bağlantısız” konumunu takip ettiklerini öne sürerek mevcut tutumlarını sürdürüyorlar.

Ancak bu tutum, Boyun Eğmeyen Fransa, Sosyalistler, Komünistler ve Yeşiller'i birbirine bağlayan ve gelecek yıl yapılacak Avrupa seçimleri öncesinde anketlerde önde giden kırılgan Nupes koalisyonunu havaya uçurma tehlikesi taşıyor. Sosyalist Parti lideri Olivier Faure, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Boyun Eğmeyen Fransa’nın İsrail'deki can kaybını kınama konusundaki isteksizliğinin mevcut ilişkilerinde "iz bırakacağını" söyledi ve "açıklamaya" ihtiyaç duyulacağını ekledi.

Solun İsrail-Filistin konusundaki tutumu

Fransız aşırı solu geleneksel olarak Filistin yanlısıydı. Komünistler, sömürgeciliğe karşı küresel bir mücadele olarak gördükleri bu çatışmada İsraillilere karşı Filistinlileri destekliyordu. Ancak İsrail'e yönelik saldırının boyutuna rağmen Boyun Eğmeyen Fransa’nın Hamas'ı kınama konusundaki isteksizliği, Fransa'daki birçok kişi için kırmızı çizginin aşılması olarak görülüyor.

Yahudi CRIF örgütünün başkan yardımcısı Gil Taeib, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Boyun Eğmeyen Fransa’nın "Dünya gezegenini terk ettiğini" ve "kendilerini antisemitizm nedeniyle destekleyecek kadar aptal olduğuna inandıkları bir seçmen kitlesine" dalkavukluk yaptığını söyledi. Fransa'daki Yahudi Öğrenciler Birliği başkanı Samuel Lejoyeux, Mélenchon'un sözlerinin "başka bir muğlak ifade olduğunu ancak ilk olmadığını" ekledi.

Boyun Eğmeyen Fransa Partisi yakın zamanda, İsrail karşıtı söylemlere inanan yoksul “banliyö” mahallelerindeki Müslüman seçmenlere kur yaptığı suçlamalarıyla karşı karşıya kaldı. Ağustos ayında parti, Fransız rapçi Médine Zaouiche’in Holokost'la ilgili olduğu iddia edilen kelime oyunu yüzünden kamuoyunda çıkan tartışmaya dahil olmuştu. [Mélenchon söz konusu tartışmada, “Médine ırkçı değil. Neden kendisine ait olmayan inançları kabul ettirsin ki?" tepkisiyle rapçi Medine’yi savunmuştu.]

Fransa, Hamas saldırılarının ardından Yahudi sitelerindeki güvenliği artırırken, İçişleri Bakanı Gérald Darmanin Pazartesi öğleden sonra Yahudi kurumlarının liderleriyle yapılacak bir toplantıyı gündemine aldı. [Sonuçta Fransa sağı ve Macron hükümeti, son gelişmelerin ardından İsrail’in tarafında yer alırken Boyun Eğmeyen Fransa, İsrail ve Gazze arasında uygulanan şiddetin, bölgeyi istikrarsızlaştırdığını savunuyor. Bir anlamda Fransa sağının İsrail konusundaki geleneksel tutumuna boyun eğmiyor!]


Bu yazı 09 Ekim 2023 tarihinde POLITICO'da "French far left’s refusal to condemn Hamas triggers fierce backlash" başlığıyla yayınlandı. Kısaltılarak çevirilen metinde editoryal düzenmele yapılmıştır.