×
KÜRESEL

ANALİZ

Çin - Rusya: Doğu İttifakı Güçleniyor mu?

Çin ve Rusya arasındaki finansal iş birliği mekanizmaları henüz oturmuş değil; piyasa riskini azaltma araçları ve düzenleyici mekanizmalar eksik. Ayrıca Rusya'nın siyasi hırsları, Çin'in ticaret yoluyla küresel nüfuz sağlamaya dönük temkinli yaklaşımına ters düşebilir.
 GEÇTİĞİMİZ GÜNLERDE Çin'in doğusundaki Wenzhou kentinde Çinli bir fabrika müdürü Chen, bir karaoke barda, geç saatlere kadar eğlenen Rus müşterilerini izlerken bu insanların gösterdikleri dirence hayret ediyordu. 

Chen'in çoğunlukla petrol ve madencilikte kullanılan endüstriyel ürünleri, Rusya'nın Ukrayna savaşından önce kullandığı Avrupa markalı ürünlerin yerine düşük maliyetli bir alternatif sunuyor. Ruslar, bu durumdan büyük bir memnuniyet duyuyor.

Vladimir Putin'in 2022’de Ukrayna'yı geniş çaplı işgali sonrasında, Batı'nın yaptırımları sebebiyle geleneksel Avrupalı tedarikçilerini kullanamayan Rus işletmeleri, tedarik açığını kapatmak için Çin'e yöneldi.

Rusya Devlet Başkanı geçtiğimiz günlerde Pekin'de Xi Jinping ile bir araya geldi. Bu, Putin'in resmi olarak Xi ile 43. görüşmesiydi.

İki taraf arasındaki ekonomik ilişkiler hızla gelişiyor ancak bu ilişki bir yandan da Batı yaptırımlarının baskısıyla karşı karşıya. Çin gümrüklerine göre ikili ticaret geçen yıl, bir önceki yıla kıyasla %26 artarak 240 milyar dolara ulaştı. Çin, otomobil ve sanayi makinelerinden akıllı telefonlara kadar çeşitli malları Rusya'ya gönderirken karşılığında milyarlarca dolarlık Rus enerji ürünlerini satın aldı.

Çin, Rusya'ya ölümcül silahlar sağlamadığını söylüyor. Ancak Çin, Rusya savunma sanayii için önemli bir mal tedarikçisi olarak duruyor. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Hazine Bakanı Janet Yellen, Pekin'i, şirketlerin Kremlin'in savaş çabalarını desteklemesi halinde doğacak sonuçlar konusunda uyardı.

Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü'nde kıdemli araştırmacı olan Elina Ribakova, "Çin şu anda Rusya'nın en önemli ortağı, mallarını satın alıyor ve savaş malzemeleri de dahil olmak üzere pek çok ürün tedarik ediyor" diyor.

Analistler, iki ülke arasında gelişen ekonomik bağların, Çin'in ticareti kullanarak küresel jeopolitiği kendi yönünde ve ABD'nin aleyhine yeniden şekillendirme arzusunun en açık işaretlerinden biri olduğunu söylüyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin, 120 ülkenin en büyük ticaret ortağı olduğunu ve politikalarına bakmaksızın birçok ülkeyle iş yaptığını iddia ediyor. Buna göre Rusya, Belarus, İran, Kuzey Kore ve Venezuela gibi ABD liderliğindeki Batı'ya karşı olanlar dahil olmak pek çok ülkenin ekonomik destekçisi olarak sürekli artan bir rol üstleniyor.

Asia Society Policy Institute'un Çin Analiz Merkezi'nde Çin-Rusya programının kurucusu Philipp Ivanov, Çin'in "Rusya, İran ya da Venezuela gibi küresel güneydeki bazı ortaklarının siyasi rejimlerinin doğası ve insan hakları sicilleri konusunda agnostik" olduğunu söylüyor. Pekin'in Batı ile uzun vadeli bir rekabet ve çatışma öngördüğünü ve bunu dengelemek için Çin'in dünyanın dört bir yanındaki Batılı olmayan ülkelerle ekonomik ilişkilerine yatırım yaptığını ekliyor.

Sidney'deki Lowy Enstitüsü'nde kıdemli araştırmacı olan Richard McGregor, "Çin'in paralel düzeni artık şekilleniyor" diyor. "Eskiden bunu inşa ettiklerini söylerdik. Şimdi ise temellerini görebiliyoruz."

Çin'in önde gelen hafif sanayi merkezlerinden biri olan Wenzhou'da, refahın bir kanıtı olarak pırıl pırıl parlayan Maybach marka lüks otomobiller, cesur fabrikaların önünde park edilmiş halde. Burada Ukrayna savaşı başladığından beri Rusya'yı ziyaret etmemiş bir iş insanına rastlamak zor.

Bir ticaret fuarı şirketinin çalışanlarından biri, pandemi ve ABD ile ticaret savaşının ardından Batı pazarlarından uzaklaşmak isteyen pek çok Çinli üreticiyi Rusya'ya götürdüğünü söylüyor. Her iki tarafın hükümetleri de bu patlamayı destekliyordu.

"Rus gümrükleri eskiden Çin'e karşı pek dostane değildi ama bu krizlerden sonra iki taraf arasındaki etkileşim çok güçlendi," diyor.

Ivanov'a göre Çin ve Rusya arasındaki ekonomik bağlar, Kırım'ın Rusya tarafından ilhakı ile Rusya’nın ilk Batı yaptırımlarına maruz kaldığı ve Xi'nin daha iddialı bir dış politika izlemeye başladığı 2014'ten bu yana artıyor.

2022'deki tam ölçekli işgalden sonra bu durum hızlandı. Ivanov, diğer ülkelerin Rusya'nın ekonomisini desteklediğini söylüyor. Hindistan Rus petrolünü satın aldı. BAE finansal işlemlerde yardımcı oldu. Kazakistan, Belarus ve Türkiye Rusya'nın paralel ithalatı -üçüncü ülkeler üzerinden sevk edilen mallar- için merkezler sağladı.

Ancak Çin, yakın zamana kadar sadece Rusya’ya ihracatını artırmakla kalmadı, aynı zamanda Rus petrolünü de satın alarak ticari anlamda en önemli ülke konumuna yükseldi. Rusya geçen yıl Suudi Arabistan'ı geçerek Çin'in en büyük petrol tedarikçisi haline geldi.

Carnegie Rusya Avrasya Merkezi'nde çalışan Çin ve Orta Asya uzmanı Temur Umarov, "Rusya'nın Çin'den aldığı destek ve diğer pek çok ülkenin pragmatik yaklaşımı ... Batı'nın ekonomik gücünün sınırlarını ortaya çıkardı" diyor.

FT'nin Rus ticaret verileri üzerinde yaptığı analize göre, 2023 yılında Rusya'nın AB ticaret düzenlemelerinde tanımlanan çift kullanımlı yüksek teknoloji ürün ithalatının %60'ı Çin'den gelecek.

Akıllı telefonlar da dahil olmak üzere telekom ekipmanları 3,9 milyar dolarla bu 26 milyar dolarlık akışta en büyük payı oluştururken, bilgisayarlar 2,3 milyar dolarla ikinci sırada yer alıyor. Rusya ayrıca 2 milyar dolarlık mikroişlemci ve 1,7 milyar dolarlık laboratuvar ekipmanı satın aldı.

Rus silahlarında kullanılan ithal teknolojinin neredeyse tamamı Batı menşeli olup sadece % 4'ü Çinli şirketler tarafından üretilmekte. Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü'nden Ribakova, Rusya'nın Batılı şirketlerin gevşek uyum prosedürlerinden faydalanarak Batı'da üretilen bileşenleri Çin üzerinden sevk ettiğini ya da ülkedeki Batı iştiraklerinden ve ortak girişimlerinden temin ettiğini söylüyor.

ABD'nin Çin bankalarına ve Rus savaş çabalarına yardım eden şirketlere yönelik ikincil yaptırım tehditleri, Biden yönetiminin geçen yılın sonlarında ticareti hedef almasından bu yana, mal akışını azaltmış görünüyor.

Çin'in Rusya'ya ihracatı mart ayında bir önceki yıla kıyasla yaklaşık %16, nisan ayında ise % 13,5 düştü.

"Çin, Biden veya Trump, her kim ikinci kez seçilirse seçilsin ABD ile ilişkilerinin kötüleşeceğini düşünüyor. Bunu kontrol edemezler ama ne kadar hızlı bozulacağını kontrol edebilirler," diyor Berlin'deki Carnegie Rusya Avrasya Merkezi Direktörü Alexander Gabuev. "Bu yüzden Rusya'yı mümkün olduğunca dikkatli bir şekilde desteklemeye çalışıyorlar ve Amerikalılara ticaretin azaldığını göstermek için arz hacimlerini düşük tutuyorlar."

Center for a New American Security'de transatlantik güvenlik programı direktörü Andrea Kendall-Taylor, Moskova'nın Pekin'e artan bağımlılığının Kremlin'i rahatsız etmediğini ifade ediyor.

"Bu, iç istikrarlarını tehdit etmeyen ve dünyanın nasıl düzenlenmesi gerektiğine dair benzer bir bakış açısına sahip bir ortakla çalışmak için göze aldıkları bir takas."

Bunun karşılığında Pekin, ABD baskısına karşı daha savunmasız olan Hint-Pasifik deniz yollarından uzakta, doğal kaynaklara ve iç ticaret yollarına değerli bir erişim kazanıyor.

Ivanov'a göre Çin ve Rusya "kasıtlı olarak ve koşulların bir araya gelmesiyle" gücün dağıldığı çok kutuplu bir dünya yaratmayı hedefliyor. Bu dünyanın en “önemli özelliği ABD'nin gücünün seyreltilmiş olması."

Xi'nin bu ayki Avrupa gezisi sırasında ikili ilişkilerin ideal versiyonu tam olarak sergilendi. AB'de Rusya ve Çin yanlısı olarak görülen Macar lider Viktor Orbán ile bir araya gelen Xi, ev sahiplerine Pekin'in sunabileceği en üst düzey ikili ilişkiyi -"yeni dönem için her koşulda kapsamlı stratejik ortaklık"- cömertçe sundu.

Çin lideri, diplomatik alanda bir dizi muğlak slogan ve retorik kullanıyor. Analistler, Çin liderinin bunları, Çin'in eski imparatorluk dönemindeki ihtişamını yeniden üstleneceği ve "ABD hegemonyasına" karşı çıkan ülkeler tarafından zımnen destekleneceği bir gelecek tasarımının şifresi olarak kullandığına inanıyor.

Xi, "Küresel Güvenlik Girişimi" (GSI) ve "Küresel Medeniyet Girişimi" (GCI) gibi, ana vizyonu diğer ülkelerin siyasi sistemlerine veya işlerine karışmamayı teşvik etmek olan, karanlık bir uluslararası ilişkiler perspektifi icat ediyor.

Analistlere göre Çin'in daha fazla nüfuz sahibi olma çabasının temelinde ticaret ve yatırım yatıyor. Bunun amiral gemisi, Xi'nin dost ülkelerde altyapı inşa etme planı olan 1 trilyon dolarlık Kuşak ve Yol Girişimi olsa da bu planlar GSI ve GCI gibi kavramlarla ve ikili ticaret anlaşmalarıyla değiştiriliyor ya da tamamlanıyor.

Çinli akademisyenler için bu yeni dünya görüşünün stres testi Rusya ve Ukrayna savaşı. Çinli akademisyenler, Ukrayna savaşını "kaybettiğinin" görülmesi halinde ABD'nin nüfuzunun daha da azalacağını söylüyor.

Çin Renmin Üniversitesi Chongyang Finansal Çalışmalar Enstitüsü profesörü ve dekanı Wang Wen, sınır ötesine yaptığı araştırma gezilerinden hareketle "Rusya'nın geleceği yeniden şekilleniyor, [ve] Çin aktif bir şekilde ona rehberlik edebilir" başlıklı bir rapor yazdı.

Wang, Rusya'nın Batı yaptırımlarına direnme konusunda ilerleme kaydettiğini ancak en zayıf noktasının finans sektörü olduğunu söyledi. Çin ve Rusya arasındaki ticaretin yerel para birimleriyle yapılmasının 2022'de %45 iken şu anda %95'e çıktığını belirten yetkili, Çin'in Rusya'ya yaptığı yıllık ortalama doğrudan yatırımın 1 milyar dolardan azken, Rusya'nın Çin'e yaptığı yatırımın daha da düşük olduğunu söyledi.

Wang’e göre, "Çin ve Rusya arasındaki finansal iş birliği mekanizmaları henüz tam olarak oturmuş değil; piyasa riskini azaltma araçları, yeterli bilgi alışverişi, düzenleyici mekanizmalar ve etkin ödeme-mutabakat kanalları eksik."

Analistlere göre doların küresel ticaretteki hâkimiyeti, Çin'in ABD'nin nüfuzunu engelleme umutları açısından en zor konu olmaya devam ediyor.

Washington'daki Stimson Center'da kıdemli araştırmacı, Doğu Asya Programı eş direktörü ve Çin Programı direktörü Yun Sun "Paralel bir düzen olduğunu iddia edebilirsiniz. Ancak bu sözde yeni düzenin [henüz] galip geldiğini düşünmüyorum” diyor ve alternatif bir küresel yerleşim sistemi inşa etmenin zorluklarına işaret ediyor.

Devlet medyası Yicai'nin haberine göre, şubat ayı itibariyle bir dizi Çin bankası, yaptırımlara ilişkin endişeleri gerekçe göstererek Rus şirketlerinden gelen ödemelere yönelik incelemelerini artırdı.

Atlantic Council GeoEconomics Center'daki Ekonomik Devlet İnisiyatifi'nden Kimberly Donovan ve Maia Nikoladze mart ayında "Yaptırım tehdidi devam ettiği sürece Pekin'in yaptırım uygulanan Rus kuruluşlarıyla işlem yapmaya geri dönmesi pek olası değil" diye yazdı.

Rusya ile Çin arasında gelişen ticaret, Çin'in iç kesimlerindeki Heilongjiang eyaletinin sınır kenti Heihe'de daha belirgin.

Heihe'nin Pilot Serbest Ticaret Bölgesi'ndeki ithalat ve ihracat geçen yıl yaklaşık %57 arttı. Şehirdeki hükümet tabelalarında kaçakçıları ihbar edenlere ödül verileceği yazıyor.

Serbest Ticaret Bölgesi'nde şekerleme ve alkollü içkiler gibi Rus mallarının Çinli ithalatçısı Epinduo'nun bir çalışanı, "Ukrayna savaşı birçok Çinlinin Ruslarla daha fazla yakınlık hissetmesine neden oldu, çünkü her iki ülke de Batı tarafından ağır yaptırımlara maruz kaldı" diyor.

Putin, Rusya'nın ABD'nin dünya üzerindeki "tam hakimiyetinden" bıkan "küresel çoğunluğa" liderlik etme planlarını özetleyerek bu duygudan faydalanmaya çalışıyor.

Kendall-Taylor’a göre, ABD, Rusya ve Çin üzerinde ne kadar çok baskı uygularsa, Rusya ve Çin arasındaki ilişki o kadar değerli hale geliyor. Zira bu noktada iki ülke arasında sıkılaşan ilişkiler, (en azından Rusya için) Batı'nın baskısını hafifletme ve dünyanın geri kalanına izole olmadıklarını gösterme fırsatı sunuyor.

Ancak James Martin Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Çalışmaları Merkezi’nde Avrasya Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Programı Direktörü Hanna Notte, Rusya'nın hırslarının, Çin'in küresel nüfuz sağlamak için ekonomik gücünden yararlanma planlarına ters düşebileceğini söylüyor.

Notte’a göre "Rusya, mevcut düzenin temelini oluşturan kurumlar söz konusu olduğunda çok daha revizyonist. Çin ise hala daha temkinli."

Geçen yılın sonlarında yayınlanan "küresel çoğunluk" konulu bir raporda, Çin'in küresel ekonomiye entegrasyonunun, statükoyu yıkmak yerine şekillendirmeye daha fazla odaklandığı yazıldı.

Raporun yazarları (İkisi Rusya'nın en iyi uluslararası ilişkiler uzmanlarından, diğeri Rus Pasifik filosu eski komutanı) Sergey Karaganov, Dmitri Trenin ve Sergei Avakyants, "Bunun nedenleri açık: Çin'in sosyal ve iç istikrarı ABD ve AB pazarlarına erişime bağlı; Çin gıda konusunda kendi kendine yeten bir ülke değil" diyor.

"Uzun vadede Çin, stratejik kendi kendine yeterliliğe ulaştıktan sonra Rusya ile ilişkilere ilgisini kısmen kaybedebilir" diyen yazarlar, bunun da Rusya'yı "küresel güney"deki diğer ülkelerle bağlarını çeşitlendirmeye ve Batı ile ilişkilerini mümkün olduğu ölçüde normalleştirmeye zorlayacağını belirtiyor.

Notte'ye göre Moskova'nın resmi söylemindeki bir diğer sorun da Rusya ve Çin'in "hakim bir ikili" haline gelmeleri durumunda bunun, çok taraflı yeni ittifaklara sürüklemeye çalıştıkları ülkeleri rahatsız edebilecek olması.

Notte, "[Rusya'nın vizyonuna göre] tüm bu ülkelerin sözde eşitliği, yeni sömürgeciliğin ve hegemonik eğilimlerin üstesinden gelmekle eşitleniyor" diyor.

Bazı analistler, Çin'in Rusya ve diğer gelişmekte olan ülkelerle ilişkilerinde büyük bir strateji görürken, bazıları nihai sonucun tutarlı bir jeopolitik normdan ziyade çok kutuplu ya da başka türlü kaoslar olup olmayacağını merak ediyor.

Georgia State Üniversitesi'nde küresel iletişim alanında doçent ve Çin-Rusya ilişkileri uzmanı olan Maria Repnikova şunları söylemekte: Çin çoğunlukla [ticaret ortaklarını] siyasi rejim yapılarına göre seçmiyor. Bu noktada Batı kadar çok ön koşul öne sürmüyor. Sonuç olarak, neoliberal bir dünya düzeninde bu tür kalkınma imkanlarına sahip olamayacak, [ama ekonomik olarak güçlenme arayışında olan] farklı rejimler mevcut."

Çin'in muğlak jeopolitik retoriğinin birçok ülkeyle ilişki kurmasına olanak sağladığını ancak Asya'nın ötesindeki gerçek siyasi etkisini potansiyel olarak sınırladığını da belirtiyor.

Repnikova, "Bence daha fazla eşitsizlik ve daha fazla kaos önümüzdeki yılların muhtemel karakteristiği gibi görünüyor" diye ekliyor.

Çinli akademisyenler de daha fazla kaos olacağı konusunda hemfikir, ancak bunun nedeninin "dengeleyici faktör" olarak adlandırdıkları Çin'in yükselişinden ziyade ABD'nin etkisinin azalması olacağına inanıyorlar.

Çin Sosyal Bilimler Akademisi'nde Rusya ekonomisi üzerine çalışan Xu Poling, "Büyük güçler arasında koordinasyon eksikliği ve hegemonik istikrarın sona ermesiyle birlikte, bölgesel güçler çıkarlarına ulaşmak için sorun yaratma fırsatını değerlendirecektir" diyor.

Gümrük verilerine göre, Rusya ile ticareti geçen yıl yaklaşık %72 artan Çin'in kuzeydoğusundaki üç sınır eyaletinden biri olan Jilin'de yaşayanlar, bugünkü canlılığa rağmen geleceğin öngörülemez olduğu konusunda hemfikir.

Rus içkileri, tatlıları ve çeşnilerinden oluşan raflarla çevrili, Çinli olduğu halde Rus ismi kullanmak isteyen 50 yaşındaki Viktor, ikili ilişkilerin herhangi bir nedenle aniden bozulması halinde ticaretteki yükselişin her an değişebileceğini söylüyor.

"Ülkeler arasında ebedi dostluk diye bir şey yoktur; sadece sonsuz ulusal çıkarlar vardır," diyerek hem Çin'de hem de Batı'da kullanılan bir deyişe atıfta bulunuyor.


Bu yazı, Financial Times’da, 15 Mayıs 2024 tarihinde “China-Russia: an economic ‘friendship’ that could rattle the world” başlığıyla yayımlanmıştır. Çeviri yapılırken yazının belirli kısımlarında kısaltma ve editoryal düzenleme yapılmıştır.