×
LATİN AMERİKA

ANALİZ

Hükümet İçi Kriz Arjantin'i Belirsizliğe Sürüklüyor

Arjantin'de iktidardaki Peronist koalisyon, ağırlaşan enflasyon, para birimi kontrolleri ve borç korkuları arasında geçen yıl ara seçimlerde aldığı yenilginin ardından 2023'te başkanlığı koruyabilmek için zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya.
ARJANTİN'İN SOLCU popülist Başkan Yardımcısı Cristina Fernandez de Kirchner, hükümet değişikliğinin ardından geri planda güç kazanmayı sürdürüyor. Kirchner, önümüzdeki yıl yapılacak seçimler öncesinde zayıflamış bir Peronist iktidar koalisyonu içindeki çatışma hatlarını yeniden şekillendiriyor.

Geçen yılki ara seçim kaybıyla zaten zayıflamış olan Başkan Alberto Fernandez'in merkez sol hükümeti, başkanın önemli bir müttefiki olan Ekonomi Bakanı Martin Guzman'ın Cumartesi günü ani istifasıyla kaosa sürüklendi.

2007-2015 yılları arasında iki dönem başkan olarak görev yapan, şimdiki hükümette ise başkan yardımcısı olan Fernandez de Kirchner, harcama kesintileri konusunda Başkan Fernandez ve Ekonomi Bakanı Guzman ile anlaşmazlık yaşamış; sıkı maliye politikasının Arjantinlilere zarar verdiği suçlamasında bulunmuştu. Bu baskı Guzman'ın bakanlıktan istifasına neden oldu. Kirchner ile daha yakın ilişkileri olan ekonomist Silvina Batakis, Pazartesi günü yeni ekonomi bakanı oldu.

Bu değişiklik, Kirchner’in başkanlığı döneminde eski bir bölge valisi olan Daniel Scioli'nin, hükümette başka bir ılımlı bakanın istifasının ardından üretim bakanı olarak görevi devralmasından sadece bir ay sonra geldi.

Seçim Gözlemevi'nde Danışmanlık Direktörü Julio Burdman, "Artık Başkan Yardımcısı Cristina'nın koalisyonu ve hükümeti yöneten asıl isim olduğu açık" dedi.

2019'da seçimleri kazanan Fernandez, uzun süredir başkan yardımcısının siyasi darbelerine maruz kaldığı yönündeki iddialara karşı kendini savunmak zorunda kaldı. Anketçi Ricardo Rouvier & Asociados'a göre, kamuoyunun başkanı destek oranı yüzde 25'e düştü. Fernandez de Kirchner de %25-30 ile başkanla aynı noktalarda.

Anket firmasının direktörü Ricardo Rouvier, "Anketler, Cristina'nın Başkan Fernandez ile olan çatışmadan da zarar gördüğünü gösteriyor" dedi.

Arjantin'in ana siyasi gücü olan iktidardaki Peronist koalisyon, kötüleşen enflasyon, para birimi kontrolleri ve borç korkuları arasında geçen yıl ara seçimlerde aldığı yenilginin ardından 2023'te başkanlığı koruyabilmek için zorlu bir mücadeleyle karşı karşıya.

Siyasi çekişmeler, yavaşlayan ekonomik toparlanmanın, düşen piyasaların ve tüketici fiyatlarının yarattığı sıkıntılı ekonomik zemini hafifletmeye yardımcı olmuyor. Tüketici fiyatlarının bu yıl %70'den fazla artması ve insanların maaşlarına ve tasarruflarına zarar vermesi bekleniyor.

Arjantinliler son gelişmelerle başa çıkmaya çalışıyor. Buenos Aires'te bir noter olan 34 yaşındaki Yamila Ditolio, "Cristina'nın iktidarı ele geçirmesi yakın mı bilmiyorum ama bence o zaten orada, gölgelerin arasında" diyor. "Gerçek şu ki, başkanın imajı her geçen gün daha da kötüye gidiyor." Ditolio, Fernandez'e bir daha oy vermeyeceğini sözlerine ekliyor.

52 yaşındaki banka çalışanı Rodolfo Alba, "Başkan yardımcısı sanki hükümetin bir üyesi değil de muhalefetin bir temsilcisi gibi konuşuyor" diye ekliyor. "Gerçek şu ki, aralarında bir birlik olmadığı ortada."

Başkan ve başkan yardımcısının sözcüleri, hükümet içi çekişmelerle ilgili yorum taleplerine henüz yanıt vermiyor. Bazı analistler, 2019’daki seçimlerde Fernandez'in adaylığını destekleyen Fernandez de Kirchner'in bu seçimlerde başka bir adayı destekleyebileceğini söylüyor. Ortaya çıkan isimler, Arjantin parlamentosunda Temsilciler Meclisi Başkanı Sergio Massa'nın yanı sıra yeni Ekonomi Bakanı ve eski Buenos Aires valisi Scioli. Başkan yeniden aday olacağını ima etti, ancak başkan yardımcısının seçmen desteğine ihtiyacı olacak.

49 yaşındaki bir finans sektörü çalışanı olan Carina Olartes, Arjantinlilerin net bir politik yön talep ettiklerini ancak siyasetçilerin bunu Arjantin toplumuna sunamadığını söyledi. Olartes, "Açıkçası çok fazla belirsizlik var. Bence tüm ülke bunu hissediyor" dedi. "Nereye, hangi yöne gittiğimizi bilmiyoruz. Sağa mı sola mı? Arjantinlilerin bir yöne ihtiyacı var ve bence ne yazık ki şu anda bu, bizde yok."


Bu analiz, Reuters’ta 06 Temmuz 2022 tarihinde “Argentina VP Kirchner gains power in the shadows as moderates retreat” başlığıyla yayınlandı. Çeviride editoryal düzenleme yapılmıştır.